Zabawki edukacyjne dla dzieci – jakie są najważniejsze właściwości?

Przyglądając się temu, co sprawia dziecku przyjemność z zabawy z pewnością można powiedzieć — zabawki edukacyjne. Łączą one zabawę z nauką. Zabawki edukacyjne nie powinny być zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Dzięki temu będzie korzystać z nich z ciekawością i uczyć się nowych rzeczy. Oprócz zdobywania wiedzy maluch uczy się też nowych umiejętności. Dlaczego zatem należy zainwestować w zabawki edukacyjne już we wczesnych latach?

Zabawki edukacyjne, to pomysł na rozwój sprawności u dziecka

Edukacja przedszkolna dzieci kładzie duży nacisk na rozwój fizyczny dziecka, który zakłada rozwijanie małej oraz dużej motoryki. Oprócz tego istotne jest usamodzielnienie się dziecka, żeby mogło na przykład samodzielnie się ubierać czy sznurować buty. Przeróżne ćwiczenia i zabawy jak na przykład budowanie czy majsterkowanie oddziałują pozytywnie na kształtowanie właściwej sprawności oraz koordynacji ciała dziecka.

Aktualnie na rynku osiągalnych jest dużo typów zabawek edukacyjnych, jakie mogą wspierać rozwój dziecka na różnych obszarach obejmujących aspekt fizyczny, emocjonalny, społeczny oraz poznawczy. Zastosowanie zabawek w rozwoju dziecka jest bardzo efektywne, albowiem metodyka ta łączy naukę z zabawą zabawy. Dzieci dużo szybciej wchłaniają wiedzę i nabywają nowe umiejętności.

Zabawki edukacyjne powinny przyciągać uwagę dziecka

Zabawki edukacyjne powinny być interesujące dla dziecka oraz przyciągać jego uwagę. W innym przypadku dziecko szybko się znudzi zabawą. Zabawki edukacyjne powinny uczyć logicznego myślenia i rozwijać pomysłowość u dziecka. Na rynku dostępne są produkty określone mianem edukacyjnych, ale to nie oznacza, że inne pozycje nie przyczyniają się do rozwoju dziecka.

Przeróżne zabawki interaktywne, sensoryczne, klocki z drewna czy układanki również mogą spełniać rolę edukacyjną. Najistotniejszym aspektem jest dostosowanie zabawki do wieku oraz etapu rozwoju dziecka. Zabawka nie powinna być zbyt prosta, ale także nie powinna być za bardzo skomplikowana. Oba przypadki w mgnieniu oka znudzą dziecko.

Zabawki edukacyjne w zależności od czynności — Jakie zabawki będą dobre na początek?

Zabawki edukacyjne dzieli się ze względu na czynności, które dziecko zdoła wykonywać w toku zabawy nimi. Dla maluchów poleca się zabawki, które polegają na rozróżnianiu i dopasowywaniu kształtów bądź takie, które skutecznie pomogą dziecku nauczyć się literek oraz cyferek. Dodatkowo takie, które mogą wspierać naukę wymowy pierwszych słów bądź samo ich pojmowanie.

Rola zabawek edukacyjnych w życiu rodziny

 • Zabawa w interesujący sposób łączy się edukacją.
 • Dziecko lepiej myśli i jest kreatywniejsze.
 • Maluch trenuje koncentrację i zapamiętywanie różnych rzeczy.
 • Rozwija się mała motoryka.
 • Dziecko pobudza logiczne myślenie, a przy okazji zdolności analityczne.
 • Maluch odkrywa, co oznacza myślenie przyczynowo — skutkowe.
 • Zabawki edukacyjne zachęcają do odkrywania nowych rzeczy.
 • Dziecko ćwiczy cierpliwość i troszczy się o szczegóły.
 • Zabawki edukacyjne pełnią funkcję pomocy na wielu obszarach.
 • Wiele zmysłów pracuje w tym samym czasie. 
 • Dziecko bawi się i uczy jednocześnie na różne sposoby.
 • Przyjemność, która może trwać bardzo długo.
 • Dziecko ma możliwość spędzenia wspólnego czasu z rodziną. 
 • Zabawki edukacyjne stwarzają szansę do eksperymentowania.
 • Maluch odkrywa świat i zauważa, jakie prawa rządzą światem.
Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Rodzina i dzieci

Przyglądając się temu, co sprawia dziecku przyjemność z zabawy z pewnością można powiedzieć — zabawki edukacyjne. Łączą one zabawę z nauką. Zabawki edukacyjne nie powinny być zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Dzięki temu będzie korzystać z nich z ciekawością i uczyć się nowych rzeczy. Oprócz zdobywania wiedzy maluch uczy się też nowych umiejętności. Dlaczego zatem należy zainwestować w zabawki edukacyjne już we wczesnych latach?Zabawki edukacyjne, to pomysł na rozwój sprawności u dzieckaEdukacja przedszkolna dzieci kładzie duży nacisk na rozwój fizyczny dziecka, który zakłada rozwijanie małej oraz dużej motoryki. Oprócz tego istotne jest usamodzielnienie się dziecka, żeby mogło na przykład samodzielnie się ubierać czy sznurować buty. Przeróżne ćwiczenia i zabawy jak na przykład budowanie czy majsterkowanie oddziałują pozytywnie na kształtowanie właściwej sprawności oraz koordynacji ciała dziecka.Aktualnie na rynku osiągalny...