Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

Dla wielu osób dobra pralka to taka, która szybko pierze i nie hałasuje. Dobrze również, żeby posiadała funkcje, które w znacznym stopniu ułatwią pranie. Obecne modele pralek prześcigają się w zaawansowanych programach. Niektórzy producenci oferują opcje przeznaczone do prania dziecięcych ubranek lub osób zmagających się z alergią. Dostępne są również specjalne programy, które z łatwością poradzą sobie z nadmiarem sierści, jeżeli w domu mamy kota lub psa. Niewiarygodne, prawda? I pomyśleć, że nie tak dawno szczytem marzeń była pralka wirnikowa, która po prostu pierze.

Czy warto wybrać tradycyjną pralkę? 

Nowoczesna, najbardziej typowa pralka to ta z drzwiczkami z przodu. Ma ona wiele zalet – dostęp do prania (i jego podgląd) jest nadzwyczaj łatwy, obsługa również. Pralka tego typu może posiadać sporo funkcji oraz programów. Plusem dla wielu osób są jej wymiary i przestrzeń robocza na blacie pralki. Na rynku dostępnych jest dużo rodzajów takich pralek: pod zabudowę lub wolnostojących, o standardowych wymiarach, slim – czyli o zmniejszonej głębokości, kapitalna do mniejszych pomieszczeń oraz big, czyli o dużej pojemności, nawet do parunastu kilogramów wsadu. Dla przypomnienia: pralka o uniwersalnym rozmiarze ma około 80 cm wysokości, 60 cm głębokości i 60 cm szerokości. Tego typu pralki mają jednak swoje wymagania – muszą być na stałe przyłączone do kanalizacji. Najczęściej są stawiane w pralniach, kuchniach bądź łazienkach.

Do mniej przestronnych pomieszczeń – pralka ładowana od góry

Tam, gdzie nie można zamontować standardowej pralki oraz na przykład nie ma miejsca na otwieranie drzwiczek do przodu, najlepiej jest wybrać inną opcję, czyli pralkę ładowaną od góry. Ma ona mniejszą szerokość, a dostęp do prania jest trochę bardziej ograniczony aniżeli w standardowych pralkach. Niemniej takie pralki mogą mieć takie same bądź podobne programy, co ich większe odpowiedniki.

Pralka zestawie z suszarką

Pralkosuszarki to inny poziom wygody. W jednym urządzeniu można skutecznie wyprać, a następnie wysuszyć ubrania oraz inne materiały. Możesz ich używać od razu po wyjęciu z bębna! Do wyboru są różnorodne formy suszenia, w tym poprzez nagrzewanie lub z pompą ciepła. Wiele opinii wskazuje, że jeżeli nie ma możliwości do postawienia wolnostojącej suszarki automatycznej, lepiej sięgnąć po pralkosuszarkę z pompą ciepła.

Pralka turystyczna – weź ją ze sobą

Nieduża, mobilna i umożliwiająca pranie w niemal każdym miejscu. Prawidłowa nazwa to pralkowirówka, gdyż zawiera w sobie dwie komory: do prania oraz do wirowania odzieży. Należy pamiętać, że różnią się one wielkością wsadu. Tego typu urządzenie możesz wykorzystać na przykład na urlopie, na działce czy też w domku kempingowym, ale i w mieszkaniach, w jakich z różnych względów nie możesz lub nie chcesz postawić standardowej pralki.

Pralki wirnikowe oraz wirówki

O pralce wirnikowej wspomnieliśmy już powyżej. Był to sprzęt, który zrewolucjonizował urządzania gospodarstwa domowego w latach 70. Co ciekawe nadal jest to pralka, którą wybierają liczni użytkownicy. Atrakcyjne są dla nich małe rozmiary pralek wirnikowych i ich bardzo niska cena oraz niewielkie koszty eksploatacyjne. Pralkę wirnikową można postawić w malutkiej łazience, gdzie często liczy się każdy centymetr. Niestety nie posiadają one z reguły możliwości odwirowania wody z prania. Jest jednak na to dobre rozwiązanie w postaci wolnostojącej niewielkiej wirówki. Urządzenie to przeznaczone jest jedynie do usunięcia nadmiaru wody z ubrań. Pralka wirnikowa w połączeniu z wirówką jest wystarczającą opcją dla osób, które bardzo mało piorą. Dla każdego coś dobrego.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Komentarze 1

Ja pamiętam długo szukałam idealnej pralki. Szkoda, że wcześniej nie wpadłam na taki artykuł.

2022-04-21
0 0

Arykuły w kategorii Technologia i Internet