Jak wybudować basen w ogrodzie? Najważniejsze etapy

Basen w ogrodzie — który właściciel domu o nim nie marzy? Marzenie to może jednak bardzo szybko stać się rzeczywistością. Wystarczy pomyśleć o tym jak zanurzamy się w chłodnej, orzeźwiającej i dającej ukojenie wodzie w upalny, letni dzień i to nie opuszczając wcale swojej posesji. W dzisiejszym artykule opiszemy jak krok po kroku przygotować się do budowy basenu oraz jak przeprowadzić prace budowlane.

Sporządzenie projektu

Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wytypowanie stosownego projektu. Jeżeli mamy takie kwalifikacje, możemy go sami naszkicować, wyszukać gotowy w sieci, lub zakupić w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o wydajny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się teraz, ile osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie stosowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielkością zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać należy, że baseny powyżej 50 metrów kwadratowych trzeba zgłosić i uzyskać pozwolenie na budowę, bowiem kiedy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo o nakazie rozbiórki.

Ustalenie położenia basenu

W tym miejscu warto powiedzieć o tym, że jeżeli basen ogrodowy będzie budowany w czasie budowy domu oraz ogrodu, możemy oszczędzić sporo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. Przede wszystkim szukajmy miejsca nasłonecznionego, aby uniknąć konieczności nagrzewania wody oraz lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa, oraz krzewy. Umożliwi nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści i gałązek.

Następną sprawą, jaką winniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy napór gruntu powiększy się podczas zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, która zagwarantuje stały dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby zlokalizowana była jak najbliżej naszego akwenu.

Poszczególne etapy budowy basenu w ogrodzie

Jeżeli planujesz budowę basenu murowanego, z pewnością spotkasz się z kilkoma najważniejszymi krokami podczas jego budowy. Oczywiście dokładny przebieg prac będzie zależał od ustalonego projektu, jednak pewne etapy są uniwersalne. Mowa tutaj o takich jak:

  • stworzenie wykopu — zanim przystąpi się do prac ziemnych, należy znać wielkość oraz kształt basenu. Jeśli teren jest wyjątkowo podmokły, należy pod basenem przygotować miejsce na drenaż;
  • wykonanie konstrukcji niecki basenu — niecka może być wykonana z betonu lub żelbetonu, materiałów syntetycznych lub drewna. Najwięcej możliwości pod względem kształtu daje niecka betonową, którą wykonuje się z bloczków;
  • podłączenie instalacji — konieczne jest podłączenie urządzeń doprowadzających wodę oraz tych, które ją podgrzewają w mniej upalne dni;
  • wykończenie basenu — do wykończenia stosuje się zazwyczaj płytki ceramiczne bądź mozaikę.
Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Dom i ogród

Basen w ogrodzie — który właściciel domu o nim nie marzy? Marzenie to może jednak bardzo szybko stać się rzeczywistością. Wystarczy pomyśleć o tym jak zanurzamy się w chłodnej, orzeźwiającej i dającej ukojenie wodzie w upalny, letni dzień i to nie opuszczając wcale swojej posesji. W dzisiejszym artykule opiszemy jak krok po kroku przygotować się do budowy basenu oraz jak przeprowadzić prace budowlane.Sporządzenie projektuPierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wytypowanie stosownego projektu. Jeżeli mamy takie kwalifikacje, możemy go sami naszkicować, wyszukać gotowy w sieci, lub zakupić w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o wydajny system nalewania i odprowadzania wody.Zastanówmy się teraz, ile osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie stosowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielkością zbiornika ora...