Poznaj zasady wyboru i dbania o dywaniki samochodowe
Czysty i zadbany samochód to wizytówka każdego kierowcy. Ciężko wyobrazić sobie eleganckie auto z zabłoconą i brudną od piasku podłogą. Nie ulega zatem wątpliwości, że dywanik samochodowy to bardzo ważny element wyposażenia samochodu. Dlaczego nie warto go pomijać? Zanieczyszczony dywanik łatwo można doprowadzić do porządku, a w razie potrzeby wymienić. Kiedy jednak dojdzie do zniszczenia wykładziny samochodowej, sprawa nie będzie już tak prosta. Podpowiadamy czym zatem kierować się przy zakupie dywaników do swojego auta.
Dywanik samochodowy — jakie są jego najważniejsze cechy?
Problemem kierowcy jest dobranie odpowiedniego rodzaju dywaników do swojego pojazdu, aby w pełni spełniały swoje zadanie przez długi czas. Decydujący jest ich rozmiar.
Zbyt długie modele stwarzają istotne niebezpieczeństwo zwijania się, utrudniając bądź też nawet uniemożliwiając bezpieczne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować zagrażające bezpieczeństwu sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie oraz doprowadzenie do poślizgu.
Równie ważna jest jakość materiału, z którego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on nadzwyczaj trwały, łatwy w pielęgnacji, odporny na wilgoć oraz pobrudzenia, oraz powinien mieścić się w dogodnym przedziale cenowym.
Dywaniki samochodowe — lepsze z gumy, czy z weluru?
Wybór dywaników do samochodu nie jest prostym zadaniem. Należy zwrócić szczególną uwagę na kilka nadzwyczaj ważnych ich cech, na przykład czy dobrze pochłaniają wilgoć. To właśnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób właściwy spełniały swoją funkcję.
W większości wypadków wybór pada na:
- dywaniki gumowe,
- dywaniki welurowe.
Popularność dywaników gumowych jest największa w jesienno-zimowej porze roku. Znakomicie radzą sobie z wilgotnością i śniegiem wnoszonymi do samochodu. Te dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, jakie chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.
Poza tym są one niezwykle bezproblemowe w czyszczeniu oraz montażu, a w następstwie tego niesłychanie rzeczowe. Jedyną ich skazą jest niezbyt estetyczny wygląd oraz wydzielanie niemiłej woni w parne dni.
Ten problem nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka oraz dostępne w wielu wzorach oraz kolorach. Jednakże tego typu dywaniki źle sobie radzą z pochłanianiem wilgoci, a poza tym trudno usunąć z nich wszystkie zabrudzenia oraz nieczystości. Wypada wybierać wyłącznie takie, jakie cechują się dużą gęstością materiału.
Jak czyścić dywaniki samochodowe?
Każdy zapewne zgodzi się z tym, że dywaniki welurowe wyglądają bardziej szykownie i elegancko. Za tę elegancję płaci się jednak pewną cenę — więcej pracy przy sprzątaniu. Dywan welurowy jest odporniejszy na przecieranie, jednak nie umyjemy go po prostu pod wodą. Dla utrzymania czystości wymaga on zamiatania, odkurzania i impregnowania specjalnymi środkami.
Dywaniki gumowe to opcja dla osób bardziej leniwych. Nie mają one wprawdzie zbyt dużej odporności na przecieranie, jednak zdecydowanie łatwiej jest doprowadzić je do porządku. Resztki piasku i błota usuniesz zwyczajnie pod bieżącą wodą.