Jak mądrze dobrać drzwi zewnętrzne do domu?

Drzwi zewnętrzne stanowią tak naprawdę o standardzie naszego domu. Ich odpowiedni wybór jest szczególnie ważny w przypadku domów jedno- i wielorodzinnych. W takim budynku drzwi zewnętrzne pełnią rolę estetyczną, funkcjonalną, ale też przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa. Dużą rolę odgrywa solidność wykonania modelu. Co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem? Na co zwrócić uwagę i jaki materiał drzwi będzie najlepszy? Poniższy artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

Podstawowe kwestie, jakie muszą spełniać drzwi zewnętrzne

Żeby drzwi wejściowe były praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu, ich wielkość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To bardzo ważne, jeśli wśród domowników jest osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim lub planowane jest wnoszenie bądź wynoszenie gabarytowych rzeczy. Funkcjonalność drzwi jest więc najważniejsza także ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być solidny oraz regularnie kontrolowany.

Z jakich materiałów wykonane powinny być drzwi?

Najczęściej wybierane drzwi wejściowe do domu bądź też mieszkania wykonane są z:

  • drzewa,
  • stali,
  • PCV,
  • aluminium.

Drzwi wejściowe wykonane z drzewa należą do jednych z najdroższych, ale również bardzo trwałych. Do ich produkcji wykorzystuje się sosnę, mahoń, dąb i meranti. Rama oraz ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, natomiast skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF lub ewentualnie sklejką. Cechują je niezwykle porządne parametry cieplne.

Drzwi wykonane ze stali są najczęstszym wyborem ze względu na ich solidność, odporność na uszkodzenia oraz przystępność cenową. Ramę wykonuje się z drzewa bądź stali i pokrywa arkuszami blachy. Ich atrybuty cieplne są nieco gorsze, bo ciężko jest je ocieplić.

Z kolei odpowiednie parametry cieplne mają drzwi zewnętrzne wykonane z PCW. Są niezwykle popularne oraz relatywnie mniej kosztowne. Łatwo można dopasować je do bramy garażowej, okien czy zewnętrznych rolet. N

ajdroższym typem drzwi są te wyprodukowane przy zastosowaniu aluminium. Z reguły możemy je spotkać w obiektach użyteczności publicznej. Jednakże coraz częściej znajdują się w ofercie dla domów jednorodzinnych.

Jakimi wytycznymi kierować się przy zakupie drzwi?

Najważniejszą kwestią przy zakupie drzwi zewnętrznych jest bezpieczeństwo. Największą rolę odgrywa solidność wykonania skrzydła, ale także system wielopunktowego ryglowania przy użyciu trudnych do rozbrojenia zamków.

Dobre drzwi powinny być odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mowa tutaj o deszczu, śniegu, czy wietrze, które nie dość, że uszkodziłyby złej jakości drzwi, to w dodatku mogłyby dostawać się do wnętrza domu. Tak samo ważnym parametrem podczas zakupu drzwi zewnętrznych, jest współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien być wyższy niż 2,6 W/(m2*K). 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Dom i ogród

Drzwi zewnętrzne stanowią tak naprawdę o standardzie naszego domu. Ich odpowiedni wybór jest szczególnie ważny w przypadku domów jedno- i wielorodzinnych. W takim budynku drzwi zewnętrzne pełnią rolę estetyczną, funkcjonalną, ale też przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa. Dużą rolę odgrywa solidność wykonania modelu. Co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem? Na co zwrócić uwagę i jaki materiał drzwi będzie najlepszy? Poniższy artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.Podstawowe kwestie, jakie muszą spełniać drzwi zewnętrzneŻeby drzwi wejściowe były praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu, ich wielkość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To bardzo ważne, jeśli wśród domowników jest osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim lub planowane jest wnoszenie bądź wynoszenie gabarytowych rzeczy. Funkcjonalność drzwi jest więc najważniejsza także ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być solidny or...