Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Jaką gitarę wybrać na start?

Wybór gitary wśród tak licznych możliwości nie należy do najłatwiejszych kwestii. Aby gra stała się naszą pasją i sprawiała przyjemność, instrument musi być dopasowany idealnie. Jak wybrać sprzęt dla siebie, żeby być zadowolonym nawet po latach?

Od czego zacząć wybieranie gitary?

W sieci znajdziemy mnóstwo poradników oraz artykułów, na której gitarze powinniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, tymczasem według mnie najważniejsze jest jaka gitara nam się podoba i na której chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy w przyszłości móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może dużo osób stwierdzi, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków oraz trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki oraz przyjemność z gry.

To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy wybitni w kawałkach SOAD albo AC/DC i odwrotnie. Można rzec, że są to trochę inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak będziemy zdobywać na każdym oddzielnie.

Gitara klasyczna – dla kogo ją polecamy?

Jest to najpopularniejszy model gitary wybierany przez osoby początkujące. Nie dosyć, że jest stosunkowo tania w zestawieniu z innymi, to jeszcze dosyć lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, takie jak ogniska, domówki lub inne imprezy.

Następnym plusem dla wielu ludzi może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, znakomicie nadające się do muzyki klasycznej bądź flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które przeważnie są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym problemem dla nowych posiadaczy gitar. Plusem może być również szerszy gryf, zminimalizuje nam to problem z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Kto powinien wybrać gitarę akustyczną?

Kluczową różnicą między gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, jakie dają głośniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, doskonale nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej wybierają ten model. Rozmiarami są trochę większe oraz cięższe, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – najważniejsze kwestie

Instrument bazowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do wcześniej wymienionych można śmiało stwierdzić, że wygląda odjazdowo. Wąski, wygięty gryf oraz do tego ciekawy szpiczasty korpus.

Niestety, nie pogramy na niej za dużo bez wzmacniacza, który dodatkowo musimy kupić i co powiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa i brzmienie przednie, ale należy pamiętać o stosownym wyposażeniu.

Jaka gitara jest najlepsza dla dzieci?

Jeśli Twoje dziecko chce zacząć swoją przygodę z grą na gitarze, zastanów się najpierw nad doborem odpowiedniego instrumentu. Wybierz się z pociechą do sklepu muzycznego, aby rozmiar był idealny dla dziecka i instrument nie był zbyt ciężki. Dla dzieci polecamy także nylonowe struny, które przy naciskaniu nie ranią palców w przeciwieństwie do metalowych.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka