Fotografowanie dronem – o czym pamiętać podczas sesji?

Robienie zdjęć i kręcenie filmów z powietrza staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób pragnie zgłębiać tajniki tego rodzaju rozrywki połączonej ze sztuką. Czy wiesz już, o czym musisz pamiętać, zanim zrobisz dronem swoją pierwszą sesję zdjęciową? Sprawdź, jakie wskazówki przygotowaliśmy. Na naszej liście wyszczególniliśmy rzeczy, które mają ogromny wpływ na to, z jakim efektem wrócisz do domu.

Jak robić zdjęcia drone z perspektywy lotu ptaka?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Jak za pomocą drona zadbać o ekspozycję zdjęcia?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Jak umiejscowić poszczególne elementy na zdjęciu wykonanym dronem?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Jaką pogodę wybrać na czas sesji zdjęciowej?

Jeśli to możliwe, unikaj latania w wietrzne i deszczowe dni. Aby wygrać walkę z pogodą potrzeba naprawdę dużego doświadczenia i obycia z dronem. Wczesnym rankiem i dość późnym popołudniem można natrafić na zdecydowanie spokojniejszy wiatr. 

Zwróć uwagę, jak zmienia się światło w zależności od pory dnia. Przyjemniej ogląda się materiały wykonane wówczas, gdy światło jest miękkie, a cienie delikatne. W mocno nasłonecznionych miejscach będzie zdecydowanie trudniej zarejestrować obiekty, które mają znaleźć się na zdjęciu.

Autor:
Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń Artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka